Bloog Wirtualna Polska
Jest 1 277 229 bloogów | losowy blog | inne blogi | zaloguj się | załóż bloga
Kanał ATOM Kanał RSS
Kategorie

,,Harry Potter i Zakon Feniksa''

wtorek, 25 stycznia 2011 0:49

Harry Potter i Zakon Feniksa piąta część serii o Harrym Potterze.

 

Książka zaczyna się, podobnie do poprzednich części, w domu wujostwa Harry'ego. W tym roku Harry ma rozpocząć piąty rok nauki w Hogwarcie. Tytułowy Zakon Feniksa ma za zadanie przeciwdziałanie czarnoksiężnikowi Lordowi Voldemortowi. Zakon został założony przez dyrektora Hogwartu, Albusa Dumbledore’a.

Na początku powieści, gdy Harry idzie ze swoim kuzynem do domu, atakują ich dementorzy. Młody czarodziej poskramia zjawy Zaklęciem Patronusa. Jego Patronus przyjmuje postać jelenia. Niestety, dostaje list z Ministerstwa Magii, że został wydalony ze szkoły i pracownicy mają zjawić się u niego, żeby zniszczyć jego różdżkę. Po kilku chwilach ministerstwo unieważnia tę decyzję, lecz Harry ma się stawić na przesłuchanie.

Parę dni po tym wydarzeniu zostaje zabrany z domu przez tak zwaną "straż przednią", podczas gdy wujostwa Harry'ego nie ma w domu, do domu Syriusza Blacka – kwatery głównej Zakonu Feniksa.

W tym roku Ministerstwo Magii zatrudnia na stanowisku nauczyciela obrony przed czarną magią Dolores Umbridge, która potem została Wielkim Inkwizytorem Hogwartu, a przez krótki czas zastępowała Albusa Dumbledore'a na stanowisku dyrektora szkoły. Umbridge przekonuje uczniów, że to, co Harry opowiada o powrocie Voldemorta, jest totalną bzdurą.

Harry z Fredem i George'em Weasleyami zostają wyrzuceni z drużyny quidditcha za to, że wdali się w bójkę z Draco Malfoyem.

W tym tomie poruszony jest również problem dojrzewania i związane z nim sprawy. Harry po raz pierwszy będzie się całował. Jego dziewczyną zostanie Cho Chang, z którą szybko się rozstanie, ponieważ pokłócą się o Cedrika Diggory'ego oraz o to, że Harry spotyka się z Hermioną Granger.

Syriusz zostanie zabity przez Bellatrix Lestrange podczas walki Zakonu Feniksa ze śmierciożercami. Harry znajduje tam przepowiednię, dotyczącą życia jego i Voldemorta. Po powrocie z ministerstwa poznaje ją w pełni, w przeciwieństwie do Voldemorta, który poznał tylko jej pierwszą część:

OTO NADCHODZI TEN, KTÓRY MA MOC POKONANIA CZARNEGO PANA… ZRODZONY Z TYCH, KTÓRZY TRZYKROTNIE MU SIĘ OPARLI, A NARODZI SIĘ, GDY SIÓDMY MIESIĄC DOBIEGNIE KOŃCA… A CHOĆ CZARNY PAN NAZNACZY GO JAKO RÓWNEGO SOBIE, BĘDZIE ON MIAŁ MOC, JAKIEJ CZARNY PAN NIE ZNA… I JEDEN Z NICH MUSI ZGINĄĆ Z RĘKI DRUGIEGO, BO ŻADEN NIE MOŻE ŻYĆ, GDY DRUGI PRZEŻYJE… TEN, KTÓRY MA MOC POKONANIA CZARNEGO PANA, NARODZI SIĘ, GDY SIÓDMY MIESIĄC DOBIEGNIE KOŃCA…

 

 

 

 

 


Podziel się
oceń
0
1

komentarze (0) | dodaj komentarz

,,Harry Potter i Książę Półkrwi''

wtorek, 25 stycznia 2011 0:56

Harry Potter i Książę Półkrwi powieść brytyjskiej pisarki J. K. Rowling, 6. część losów młodego czarodzieja – Harry'ego Pottera.

 

Akcja 6. części bestsellerowej powieści J. K. Rowling rozgrywa się w Szkole Magii i Czarodziejstwa Hogwart. W tym roku Harry ma z Dumbledorem prywatne lekcje, w czasie których – obserwując wspomnienia osób i stworzeń magicznych – badają przeszłość Voldemorta. Dzięki wspomnieniu Horacego Slughorna, odkrywają, iż Voldemort po zaatakowaniu Harry’ego nie zginął tylko dzięki swoim horkruksom, w których poukrywał cząstki swojej duszy. Po śmierci Dumbledore'a z rąk Snape'a, Harry postanawia nie wracać już do szkoły na siódmy rok nauki. Poświęci się on zniszczeniu tych najbardziej czarnomagicznych przedmiotów i samego Voldemorta.

 

 

 


Podziel się
oceń
0
1

komentarze (0) | dodaj komentarz

Harry Potter

środa, 26 stycznia 2011 13:00

Harry James Potter urodził się 13 lipca 1980 roku. Był synem Lily i Jamesa.

  Gdy Harry miał około roku, Lord Voldemort próbował go zabić, ponieważ według przepowiedni Trelawney, chłopiec był obdarzony większą mocą od Voldemorta i był jedynym, który byłby w stanie go pokonać. Kiedy Voldemort przybył do Doliny Godryka, zabił rodziców Harry'ego, lecz jego matka oddając za niego życie, uchroniła go przed śmiercią z rąk Czarnego Pana. Jego zaklęcie odbiło się od Harry'ego, trafiając w niego. Voldemort stracił całą swoją moc i stał się czymś słabszym nawet od ducha czy najmarniejszego widma. Natomiast Harry przeżył i stał się, wbrew woli Czarnego Pana, siódmym z jego horkruksów. Jedynym śladem po Morderczym Zaklęciu była blizna w kształcie błyskawicy na czole.

Po śmierci rodziców Harry, decyzją Albusa Dumbledore'a, umieszczony został u swoich jedynych żyjących krewnych: Petunii i Vernona Dursleyów. Spędził u nich dziesięć lat upokorzeń, będąc szykanowanym pod byle pretekstem, stając się workiem treningowym dla syna Dursleyów, Dudleya. W dniu swoich jedenastych urodzin Harry dowiaduje się od Hagrida, posłańca Dumbledore'a, że jest czarodziejem, a jego rodzice nie zginęli (jak wmawiano mu przez lata) w wypadku samochodowym. Harry otrzymuje zaproszenie do Hogwartu, szkoły dla czarodziejów. Po chwili wahania zgadza się wyruszyć z Hagridem do Londynu na ulicę Pokątną, by zakupić przedmioty niezbędne do czarodziejskiej edukacji. Wyrusza w nowy świat z nadzieją, że będzie on lepszy niż ten, który pozostawia.

Świat czarodziejski okazuje się lepszy, ale często równie nieprzyjemny jak i ten mugolski. Okazuje się też światem o wiele bardziej niebezpiecznym – oprócz przyjaciół, Harry znajduje także prawdziwych wrogów. Ponownie przyjdzie stanąć mu oko w oko z Voldemortem, który pragnie odzyskać swoje ciało, moc i zemścić się na Harrym.

Świat czarodziejski ma mimo wszystko też swoje dobre strony: Harry poznaje swoich pierwszych w życiu przyjaciół, przez wielu uważany jest za bohatera. Hogwart staje się jego prawdziwym domem  – miejscem, w którym znajduje ciepłe łóżko i posiłki, w którym inni interesują się jego sprawami, w którym ktoś zawsze jest gotów go wysłuchać. Nauka magii okazuje się rzeczą trudną, aczkolwiek w większości przypadków dość przyjemną i owocną.

W Harrym Potterze i Czarze Ognia wziął udział w Turnieju Trójmagicznym, gdzie wygrał ex aequo z Cedrikiem Diggorym.

W ostatniej części dowiadujemy się , że jest jednym z horkruksów Voldemorta, ostatecznie sam Czarny Pan niszczy część swojej duszy w Harrym, a gdy Neville zabija Nagini, wszystkie horkruksy zostają zniszczone.

Wiemy także, że Albus Dumbledore nazwał Harry'ego "panem śmierci", ponieważ "prawdziwy pan nigdy przed nią nie ucieka".

Harry Potter pokonał Lorda Voldemorta w słynnej "Drugiej bitwie o Hogwart". Przez to przeszedł do historii magii, bo zwyciężył jednego z największych czarnoksiężników w dziejach.

 

Avada Kedavra!

Expelliarmus!

Huknęło jak z armaty, a w martwym środku kręgu, po którym krążyli, wybuchły złote płomienie, znacząc miejsce zderzenia się obu zaklęć. Harry zobaczył, że zielony promień zderzył się z jego własnym, a Czarna Różdżka wyleciała w powietrze, teraz rzeczywiście czarna na tle rozjarzonej blaskiem wschodu słońca zaczarowanej kopuły, wirując w locie jak głowa Nagini, by pod samą kopułą zatrzymać się na moment i opaść ku swemu panu, którego nie zabiła, a który wreszcie w pełni ją posiadł. A Harry, z nieomylnym instynktem szukającego, chwycił ją wolną ręką w tej samej chwili, gdy Voldemort runął do tyłu z rozkrzyżowanymi ramionami, a jego wąskie źrenice podbiegły do górnej krawędzi szkarłatnych oczu. Tom Riddle  padł na posadzkę z pustymi rękami, jego ciało skurczyło się i zwiotczało, z podobnej do głowy węża twarzy znikł wszelki wyraz, zagościła w niej pustka. Voldemort był martwy, zabiło go jego własne odbite zaklęcie, a Harry stał z dwoma różdżkami w dłoniach, patrząc na skorupę swojego śmiertelnego wroga.

W epilogu ostatniej, 7. części dowiadujemy się, że Harry ożenił się z Ginny Weasley i mają trójkę dzieci: synów Jamesa Syriusza, Albusa Severusa i córkę Lily Lunę.

Harry zostaje aurorem i pracuje dla Ministerstwa Magii, a później staje się szefem Biura Aurorów. Zatrzymał motocykl Syriusza, który Artur Weasley naprawił dla niego, nie może już porozumiewać się z wężami od czasu, gdy cząstka Voldemorta, która była w nim, zginęła.

 

Różdżka 

Harry kupił swoją pierwszą różdżkę 31 lipca 1991 roku. Ostrokrzew i pióro z ogona feniksa. Jedenaście cali. Giętka. Wyprodukowana przez Ollivandera.

Używał jej do 24 Grudnia 1997, wtedy w noc wigilijną różdżka Harry'ego została trafiona rykoszetem zaklęciem z różdżki Hermiony, powodując jej zniszczenie. Później Harry używał różdżki pożyczonej od Hermiony. Winorośl i włókno ze smoczego serca. Dziesięć i trzy czwarte cala. Dzieło Ollivandera

Następnie używał różdżki z tarniny, zabranej szmalcownikom. Harry miał problemy z tą różdżką, gdyż czary, które nią rzucał były o wiele słabsze od tych które rzucał różdżką z ostrokrzewu.

7 marca 1998 Harry zabiera różdżkę Malfoyowi. Głóg i włos jednorożca. Dziesięć cali. Odpowiednio giętka. Wyprodukowana przez Ollivandera. Różdżka Dracona służyła od tej pory Harry'emu.

Po wygranej II bitwie o Hogwart, która skończyła się śmiercią Voldemorta, Harry zdobywa Czarną Różdżkę (Choć już wcześniej był jej prawowitym właścicielem, stał się nim kiedy pokonał Dracona Malfoya). Czarny bez i włos testrala. Jednak Harry nie chce jej, naprawia Czarną Różdżką swoją różdżkę z ostrokrzewu, a Czarną Różdżkę składa do grobu Dumbledore'a. Harry ma nadzieje że różdżka straci swą moc kiedy on umrze śmiercią naturalną.


 

 

 

 

 


Podziel się
oceń
0
1

komentarze (0) | dodaj komentarz

Hermiona Granger

środa, 26 stycznia 2011 13:07

 Hermiona Granger  ur. 19 września 1979 r. – fikcyjna postać z cyklu książek o Harrym Potterze autorstwa J. K. Rowling. Jest uczennicą Hogwartu, gdzie – obok Rona Weasleya – jest jednym z najlepszych przyjaciół Harry’ego Pottera. Jej ulubionym przedmiotem jest numerologia i transmutacja. Jej rodzice są mugolami, z zawodu dentystami. Dzieli dormitorium z Parvati Patil i Lavender Brown. Hermiona posiada długie, gęste, brązowe i mocno kręcone włosy oraz oczy o tej samej barwie. Hermiona jest jedną z najbardziej nietuzinkowych i najważniejszych postaci w całej serii książek o Harrym Potterze. Niejednokrotnie wybija się ponad inne postacie wiedzą i umiejętnościami.

Jej imię zaczerpnięte zostało z Zimowej opowieści Wiliama Szekspira. Autorka wzorowała postać Hermiony na sobie, przedstawiając ją jako karykaturę samej siebie z czasów, gdy była nastolatką. Rowling przyznała, że w młodości na pierwszym miejscu stawiała naukę.

Różdżka: Winorośl i włókno ze smoczego serca. Dziesięć i trzy czwarte cala. Wyprodukowana przez Ollivandera.


Podziel się
oceń
0
1

komentarze (0) | dodaj komentarz

Ronald Bilius Weasley

środa, 26 stycznia 2011 13:14

 Ronald Bilius Weasley (ur. 1 marca 1980) – postać fikcyjna występująca w serii książek o Harrym Potterze autorstwa angielskiej pisarki J.K.Rowling.

Jest on szóstym i najmłodszym synem Molly i Artura Weasleya. Swoje drugie imię ma po wujku Biliusie.

Ron używał różdżki swojego brata Charliego do momentu, gdy została złamana w 1992. Odtąd miał 14 calową, z wierzby, z włosem z ogona jednorożca. Ta różdżka została odebrana mu przez Fenrina Greybacka w 1998, a on zaczął używać odebranej Peterowi Pettigrew po jego śmierci - dziewięć i ćwierć cala, kasztan, serce smoka.

Do 1995 miotłą Rona była Spadająca Gwiazda, gdy wymienił ją na Zmiatacza 11.

Z powodu sukcesów swojego starszego rodzeństwa, Ron czuł, że musi żyć zgodnie z oczekiwaniami swojej rodziny. Gdy dorósł, wybrał się razem z Harrym i Hermioną na poszukiwanie horkruksów Lorda Voldemorta .

Ron ożenił się z Hermioną Granger i miał dwójkę dzieci – Rose i Hugona. Po opuszczeniu Hogwartu Ron został aurorem w Ministerstiwe Magii.


Podziel się
oceń
0
1

komentarze (0) | dodaj komentarz

poniedziałek, 22 stycznia 2018

Licznik odwiedzin:  1 110  

Kalendarz

« styczeń »
pn wt śr cz pt sb nd
01020304050607
08091011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

Archiwum

O moim bloogu

Ogólny opis ,,Harry'ego Pottera''

Głosuj na bloog

Średnia ocen: 3.5
Oddano głosów: 2

Wróć do głosowania

Wyszukaj

Wpisz szukaną frazę i kliknij Szukaj:

Subskrypcja

Wpisz swój adres e-mail aby otrzymywać info o nowym wpisie:

Statystyki

Odwiedziny: 1110

Lubię to

Więcej w serwisach WP

Pytamy.pl

Pytamy.pl